logo

Viešajam sektoriui

Miestas be alergenų, žaliosios erdvės be alergenų, gatvės be alergenų - ar tai įmanoma? Naujas požiūris į žaliųjų erdvių planavimą ir augalų rūšių parinkimą, daugiausia dėmesio skiriant nealergizuojančioms ir mažai alergizuojančioms augalų rūšims, gali pagerinti gyvenimo kokybę mieste.

 

Miestai be oro alergenų: sveikesnė miestų ateitis

Miestai be oro alergenų: sveikesnė miestų ateitis

Įsivaizduokite miestą, kuriame galite vaikščioti parke, gatvėje nesibaimindami alergijos paūmėjimo. Nors pasiekti, kad miesto žaliasiosios erdvės taptų be alergenų gali atrodyti neįmanoma, tačiau tai galima pasiekti strategiškai planuojant miestus ir stengiantis sumažinti ore esančių alergeninių žiedadulkių kiekį. Vėjo apdulkinami augalai, kurie į orą išskiria daug alergizuojančių žiedadulkių, provokuoja alerginius susirgimus. Įvertindami, kokias miesto kraštovaizdyje turime žaliąsias erdves ir kokius augalus sodiname, galime parinkti tinkamesnę strategiją ir gerokai sumažinti alergeninių žiedadulkių kiekį, tuo būdu pagerinant gyventojų gyvenimo kokybę.

Vienas iš sprendimų - projektuoti žaliąsias erdves, kuriose būtų naudojamos alergijos nesukeliančios arba mažai alergizuojančios augalų rūšys, ir dažniau naudoti vabzdžių apdulkinamus augalus. Šios rūšys išskiria mažiau žiedadulkių, o pritraukdamos apdulkintojus jos taip pat didina miesto biologinę įvairovę. Tokie augalai ne tik padeda užtikrinti geresnę oro kokybę, bet ir prisideda prie gyvybingesnės ir tvaresnės ekosistemos, nes pritraukia apdulkintojus, pavyzdžiui, drugelius.

Be apgalvoto kraštovaizdžio formavimo, miestai gali pasitelkti technologijas, kad realiuoju laiku gautų duomenis apie žiedadulkių koncentraciją. Įrengus žiedadulkių stebėjimo sistemas ir integravus šią informaciją į programėles bei viešuosius ekranus, gyventojai kasdien gali būti informuoti apie žiedadulkių kiekį. Tai leistų alergiškiems žmonėms veiksmingiau planuoti savo veiklą lauke, išvengti žiedadulkių poveikio, ypač kai jų yra ore gausu ir sumažinti alerginių reakcijų riziką.

Derindami į alergenus orientuotą miestų planavimą ir realiuoju laiku gaunamą informaciją apie žiedadulkes, galime sukurti sveikesnius ir labiau integruotus miestus, kuriuose kiekvienas gali mėgautis erdvėmis lauke be alergijos naštos. Ši miestų be alergenų vizija yra ne tik pasiekiama, bet ir būtina siekiant tvaresnės ir tinkamesnės gyventi miestų ateities.

logo
Personalinė alergijos simptomų prognozavimo sistema (PASYFO)
    KONTAKTAIŠiaulių akademija, Vilniaus universitetasŠiaulių akademija, Vilniaus universitetasP. Višinskio 25-115, ŠiauliaiP. Višinskio 25-115, Šiauliai
    pasyfo@sa.vu.ltpasyfo@sa.vu.lt
© 2024 Pasyfo. Visos teisės saugomosSąlygos ir susitarimai