Geriausias būdas užkirsti kelią alergenų poveikiui arba jį sumažinti - stebėti, ar ore nėra žiedadulkių arba mikroskopinių grybų sporų. Asmenims, kurie yra įsijautrinę žiedadulkių alergenams arba jiems alergiški, aerobiologai sukūrė pažangiausius įrankius, kurie naudotojams pateikia tikslias alergijos simptomų prognozes.
Alerginis rinitas sukeltas žiedadulkių yra dažna liga. Alerginio rinito sukelti simptomai pasireiškia nosyje, tačiau gali išplisti į akis, ausis, sinusus ir plaučius. Dažniausi simptomai yra nosies niežulys, sloga ir čiaudulys. Įsijautrinę asmenys kaip dažniausią simptomą nurodo nosies užgulimą, nors kai kurie yra linkę šiuos pojūčius vadinti sloga arba užsitęsusiu čiauduliu. Įkvėpus ore esančių alergenų, be nosies simptomų, gali pasireikšti ir akių konjunktyvito simptomai, tokie kaip akių niežėjimas, akių ašarojimas. Asmenys taip pat gali pajausti simptomus susijusius su ausų veikla. Lėtinis alerginis rinitas gali sukelti kvėpavimo takų problemų, pavyzdžiui, knarkimą, kvėpavimą atvira burna, padidėjusį spaudimą sinusuose ir gerklės niežulį, kuris gali virsti nevalingu nuolatiniu viršutinio gomurio spaudimu. Alerginiu rinitu sergantys asmenys turėtų žinoti, kad pakartotinis alergenų veikimas sukelia sunkesnes reakcijas, ilgiau trunkančius simptomus ir ilgalaikį liekamąjį poveikį. Daugiau informacijos apie simptomus ir gydymą teiraukitės gydytojo.
Niežėjimas
Paraudimas
Svetimkūnių jutimas
Ašarojimas
Nosies niežėjimas
Nosies tekėjimas
Čiaudulys
Nosies užgulimas
Švokštimas krūtinėje
Kosulys
Paviršinis kvėpavimas
Astma
Lauke ore yra daugybė aeroalergenų – žiedadulkių ir mikroskopinių grybų sporų į orą patenkančių iš įvairių rūšių augalų ir grybų. Žmonėms, kurie yra įsijautrinę žiedadulkėms, sporoms gali pasireikšti tokie simptomai kaip nosies užgulimas, čiaudulys ir akių niežulys. Šiam poveikiui sušvelninti yra keletas metodų, kurie priklauso nuo namuose taikomų priemonių ir gyvenimo būdo pasirinkimo, įskaitant ir aktyvumo lauke. Siekiant sumažinti nemalonius pojūčius, veiksminga riboti veiklą lauke tomis dienomis, kai žiedadulkių kiekis yra didelis. Nesant galimybei riboti buvimą lauke, kitas patikimas ir paprastas būdas - dėvėti apsauginę veido kaukę, kuri sulaiko alergenus ir neleidžia jiems patekti į kvėpavimo takus, ir žinoma nešioti akinius.
Yra keletas veiksmingų būdų, kaip apsisaugoti nuo žiedadulkių namuose. Tinkamas oro vėdinimas – vienas iš veiksmingų būdų. Paprastai ventiliacijos angose arba languose yra įrengiamos apsauginės priemonės, kurios užtikrina, kad žiedadulkių sezono metu į patalpas kuo mažiau patektų alergenų, tuo pačiu, kad būtų užtikrintas tinkamas vėdinimas ir pagerėtų patalpų oro kokybė. Pavyzdžiui, ventiliacijos angose, kuriose įrengta apsauga nuo žiedadulkių, yra keičiami filtrai, kurie sulaiko ore esančias žiedadulkes ir kartu leidžia šviežiam orui cirkuliuoti jūsų namuose. Taip pat galite rinktis modernias vėdinimo sistemas, skirtas žiedadulkėms ir lauko dulkėms sulaikyti. Be to, apsvarstykite galimybę įsirengti langus su antialerginėmis ventiliacijos angomis. Šiose orlaidėse naudojamas specialiai sukurtas antialerginis tinklelis, sertifikuotas Europos alergijos tyrimų centro fondo (ECARF). Asauga efektyviai sulaiko žiedadulkes ir padeda išvengti nuo nepageidaujamų lauko alergenų.
Alerginiu rinitu, kurį sukelia žiedadulkių alergenai serga iki 25 proc. europiečių, todėl jis yra plačiai paplitusi sveikatos problema. Ši būklė gali turėti didelės įtakos žmogaus gyvenimo kokybei, todėl svarbu kreiptis į specialistus, kurie supranta alergijos sudėtingumą. Veiksmingas gydymas prasideda nuo tikslios diagnozės ir gerai sudaryto gydymo plano, pritaikyto individualiems poreikiams.
Alergologai atlieka svarbų vaidmenį padėdami pacientams valdyti savo alergijas, suteikdami jiems žinių apie sveikatą ir pabrėždami, jog svarbu stebėti alergenų kiekį savo aplinkoje, siekiant kuo labiau sumažinti alergenų poveikį. Vispusiškas požiūris į kvėpavimo takų alerginių ligų valdymą ir prevenciją apima pacientų švietimą, alergenų pašalinimą (jei įmanoma), medikamentinį gydymą ir imunoterapiją. Suprasdami savo būklę ir imdamiesi aktyvių priemonių, pacientai gali veiksmingiau valdyti savo alergiją.
Šiandien alerginio rinito gydymas paprastai susijęs su trumpai ar ilgesnį laiką veikiančių simptomus šalinančių ir ar juos lengvinančių vaistų derinių. Įprasti gydymo būdai yra antihistamininiai vaistai, gliukokortikoidai ir antileukotrienai. Farmakologinis metodas geriausiai veikia tada, kai jis derinamas su aplinkos veiksnių kontrole, siekiant sumažinti alergenų poveikį. Alerginiu rinitu sergantiems asmenims būtina konsultuotis su alergologu, kuris, atsižvelgdamas į konkrečius simptomus ir gyvenimo būdą, sudaro individualų gydymo planą.
PASYFO mobilioji programėlė ir jos paslaugos yra nemokamos. Naudokitės programėle, kad žiedadulkių sezono metu jaustumėtės geriau.